niedziela, 4 czerwca 2017

Visiting Riga. | Spacer po Rydze.

Przeglądałam stare zdjęcia z Rygi. Poza wspomnieniami opadła mnie taka myśl: "Czemu nie ułożyć wycieczki po tym mieście?" Może nie jestem idealnym przewodnikiem, ale już trochę poznałam te miasto.

I was looking at my old pictures. How many times I was in Riga. I missed a little so I decided to lead up any trip / walk. Maybe, I am not perfect guide but I know sth about Riga and I'd like to hand on my knowledge to you all.  


Od czego zacząć?
Where do you need to start?


1. Transport.

ECOlines (zazwyczaj jeżdżę z tą firmą, ceny są nie najtańsze, ale stałe)
Luxexpress (można kupić tanie bilety, ale im bliżej do wyjazdu tym drożej. W ostatniej chwili nie ma często biletów)
własny samochód lub jak ktoś woli podróż autostopem.
z Polski zachodniej / lub południowej, lepiej wybrać samolot (myślę że wyjdzie taniej). Z lotniska dojedziecie do centrum autobusem nr 22. A na przystanku jest mapa :))

2. Zakwaterowanie. / Overnighting.

  • booking.com (lub inna wyszukiwarka ho(s)teli)
  • ss.lv, zakładka "dzīvokļi" (mnóstwo ludzi oferuje mieszkania lub pokoje już od 10€ za noc), większość Łotyszy mówi biegle albo po rosyjsku albo po angielsku.
  • couchsurfing (dla odważnych)

3. Zwiedzanie. / Visiting.

dzień 1 / 1 day


Najlepiej zacząć od dworca (Pragas iela) i udać się na stare miasto i okolice (przed południem i wieczorem)


W Starej Rydze warto zobaczyć:
What you need to see in Old Town:

- Pētera baznīca i obok Dom Bractwa Czarnogłowych
- Rīgas Doms - katedra
- Jācoba kazarmas (Koszary Jakuba) i obok Szwedzkie Wrota
- Trīs brāļi (Trzej Bracia)
- Riga Castle
- wieczorny spacer po małych uliczkach
- Muzeum Sztuki "Rīgas Birža"
- Laimas pulksteins -  miejsce zakochanych
- bulwary nad kanałem
- Alberta iela, a potem spacer Elizabetas iela (budynki ambasad oraz Muzeum Sztuki i Akademia Sztuk Pięknych)
- Brīvības piemineklis - pomnik wolności ( trudno nie zauważyć) a zaraz obok znajduje się hotel Radisson Blu (polecam przejażdżkę windą, ze względu na widok)dzień 2 / 2 daywizyta w ryskim ZOO (informacje podane w 8! językach - lv, lt, est, eng, de, rus, sv, fin) - dojazd tramwajem  nr 11, bilety można kupić w automatach.park przy Daugavgrivas iela (po drugiej stronie rzeki Daugava / Dźwina) - ze względu na widok na Starą Rygę.
dzielnica Agenskalns


a wieczorem polecam wybrać się do kina Splendid Palace (4/5€ za bilet normalny, myślę że cena rozsądna, ale widoki w kinie... ;-) )dzień 3 / 3 day


podróż do Jurmali, kurort nadmorski (pociągi odjeżdżają co ok. 30 min) i po powrocie spacer po Caka iela i okolice (m. in. Stabu i Gertrudas iela), dawniej najbogatsza część miasta. Dzisiaj trochę zaniedbana, ale architektonicznie nadal robi wrażenie.
4. Jedzenie / eating.

Lido, najpopularniejszy lokal w Rydze (typowe dania łotewskie); znajduje się przy Elizabetas iela 65, ale mój ulubiony - Gertrudes iela 54 (polecam, fajny klimat, spokojnie)


Restorans Rama - indyjska kuchnia (K. Barona iela 56);  
mogę polecić jeszcze kilka miejsc na śniadania lub wieczorne wyjścia - Konditoreja 'Sala' (Brivibas iela) czy Cafeterius Riga (Gertrudes iela). Jest jeszcze jedna herbaciarnia, która bardzo mi się spodobała, ale pamiętam tylko, że znajduje się na Starym Mieście. Tam po raz pierwszy piłam herbatę z czerwonej koniczyny. Kilka razy próbowałam odszukać te miejsce - bez skutku (a takie małe miasto). Niestety nie pamiętam nazwy tego miejsca. Mogę tylko pokazać zdjęcia.
oczywiście jest mnóstwo dobrych kafejek i restauracji w Rydze :))

Mam nadzieję, że trochę pomogłam zaplanować podróż :))
I hope I helped to plan your next trip :))

Enjoy!
K.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz